Czy zostawić alkoholika samemu sobie to dobry pomysł?

​W większości przypadków to mąż jest tym, który zostawia żonę. W rzeczywistości jest odwrotnie. W większości przypadków żona zostaje z mężem alkoholikiem. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak trudno jest odejść od alkoholika?

Odejście od alkoholika jest trudne. Nie tylko jest to trudne dla osoby uzależnionej, która musi nauczyć się radzić sobie sama, ale również jest to trudne dla osoby odchodzącej.

Z obawy o swoje życie i bezpieczeństwo samotnego wychowywania dzieci, kobiety często boją się rozwieść z mężem alkoholikiem.

Profesjonalny ośrodek uzależnień jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia terapii pomagającej alkoholikowi.

Dlaczego kobiety zostają ze swoimi partnerami alkoholikami?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć, że uzależnienie od alkoholu dotyka nie tylko alkoholika, ale także osoby, które z nim żyją (żony i matki, siostry). Rodzina nie przejmuje się tym, że jedna osoba pije. Wszystko inne staje się tłem, a energia otaczająca alkoholika skupia się na jego ratowaniu.

Doświadczenia z domu rodzinnego

Kobiety, które wychowywały się w rodzinach krzywdzących, częściej pozostają przy swoich mężach niż od nich odchodzą. Osoby te mają tendencję do postrzegania nienormalnych zachowań jako normalnych. Jednym z przykładów jest to, że dom, w którym alkohol był stałym elementem codziennego życia, może prowadzić do przekonania, że picie jest w porządku i że każdy mężczyzna powinien wypić coś mocniejszego po ciężkim dniu pracy.

Magiczne myślenie

Osoby współuzależnione w związku często charakteryzuje "magiczne myślenie", czyli przekonanie, że miłość i poświęcenie uzdrowią partnera z alkoholizmu. Magiczne myślenie obejmuje nieskuteczne próby kontrolowania zachowania alkoholika. Objawia się to wylewaniem, ukrywaniem alkoholu i wymuszaniem obietnic abstynencji. Jest to fałszywe i nieodparte przekonanie, że tym razem się uda. Należy jednak pamiętać, że alkoholizm bywa tak podstępny, że zastraszanie i groźby nigdy nie zadziałają.

Złudne poczucie kontroli

Partnerzy alkoholików często wierzą, że mogą powstrzymać swojego partnera od picia. Ta iluzja władzy jest złudna. W rzeczywistości to nie partner decyduje o przebiegu życia rodziny, ale alkoholik i sposób, w jaki pije.

Braki w wiedzy na temat choroby alkoholowej

Występuje brak informacji lub niedostateczna wiedza na temat choroby alkoholowej. Niedostateczna wiedza lub brak wiedzy na temat choroby alkoholowej oraz kierowanie się błędnymi przekonaniami, np. "Gdyby mnie kochał, to bym nie piła" itp. jest normą w naszym społeczeństwie. Aby uniknąć picia, współuzależnieni partnerzy mogą próbować pomóc partnerowi, a nawet stać się "pomocnikami". To paradoksalnie może opóźnić decyzję o rzuceniu picia. Alkoholik może czuć się "rozgrzeszony" i nadal bezkarnie sięgać po kolejny kieliszek.

Osłanianie alkoholika

Zamiast pozwolić alkoholikowi ponieść konsekwencje nadużywania alkoholu, robią dokładnie odwrotnie. Bronią swojego partnera, usprawiedliwiają jego pijaństwo, a nawet ukrywają przed całym światem fakt, że ma on chorobę alkoholową.

Strach przed przemocą

Kobiety, które żyją z alkoholikiem, często pozostają wstawione ze strachu przed przemocą. Obawiają się, że mąż wpadnie w złość i nie pozwoli im odejść. Czasami pozostają w takich związkach z powodu uzależnienia materialnego.

Takie zachowanie nazywane jest błędnym kołem, ponieważ żona alkoholika nie może czuć się bezpiecznie, jeśli nadal z nim mieszka. Często nie jest pewna, czy powinna zerwać kontakt z alkoholikiem, by walczyć o lepszą przyszłość, ale boi się to zrobić.

Presja rodziny

Brak wsparcia i zrozumienia ze strony rodziny to kolejny powód, dla którego partnerki mogą zdecydować się na pozostanie z alkoholikami. Kobiety często boją się odejść od mężów alkoholików ze względu na presję, aby utrzymać małżeństwo ("bo co ludzie pomyślą") Osoby te nie zdają sobie sprawy z trudności, jakie niesie ze sobą posiadanie męża alkoholika. Problem alkoholowy może mieć znaczący wpływ na życie rodziny, dlatego dla dobra dzieci należy opuścić taką osobę.

Predyspozycje psychiczne

Predyspozycje psychiczne również mogą mieć spore znaczenie. Są one związane z doświadczeniami w domu rodzinnym. Niska samoocena, lęk i nieumiejętność wzięcia odpowiedzialności za siebie, nadopiekuńczość, przecenianie swoich możliwości to powody, dla których kobiety nadal kochają mężczyznę, mimo że jego uzależnienie jest poważnym problemem w ich życiu.

Dodatkowo, gdy rozważa się porzucenie męża, może pojawić się poczucie winy i wyrzuty sumienia. To skutecznie odwodzi je od rozważań na ten temat.

Współuzależnienie żony wobec męża alkoholika

Jak odejść od alkoholika?

Decyzja o tym, jak powinna zachować się żona alkoholika, należy do danej osoby. Wszystko zależy od postawy męża w stosunku do jej uzależnienia. Może on postrzegać go jako poważny problem lub jako coś niegodnego. Należy zdać sobie sprawę, że alkoholizm może być poważną chorobą, która może zniszczyć małżeństwo. Tylko odpowiednie leczenie może uratować alkoholika. W takich sytuacjach warto porozmawiać z osobą uzależnioną, aby wyjaśnić jej konsekwencje i zaproponować inne możliwości wyjścia z sytuacji. Ponadto, gdzie można znaleźć pomoc? Gdy rozmowy zawodzą, a mąż nadal pije, alkohol staje się najważniejszą rzeczą w jego życiu. To właśnie wtedy należy podjąć decyzję. Jeśli żona alkoholika postanowi się z nim rozwieść, powinna to zrobić bez wahania. Nawet jeśli ma dzieci, to samodzielne ich wychowanie może być łatwiejsze niż wychowywanie ich przy mężu, który pije.

Czy konieczne jest odejście od alkoholika?

To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Takie decyzje podejmuje się indywidualnie po dokładnym rozważeniu i zważeniu za i przeciw. Każda sytuacja jest wyjątkowa. Jedno jest pewne: zawsze należy dać sobie szansę. Powinno to być dopuszczenie alkoholika do terapii uzależnień. Jednak współuzależnienie zazwyczaj wymaga współuzależnienia. Co to oznacza? Podobnie jak osoba uzależniona, osoba współuzależniona potrzebuje pomocy. Profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień oferuje terapię współuzależnienia. Jest to szansa dla partnera i jego, aby znaleźć właściwą drogę i stać się silniejszym.

Jak żyć z mężem alkoholikiem?

Jeśli żona alkoholika zdecyduje, że nadal będzie wspierać męża i dzielić z nim życie to musi również zadbać o siebie. W tym przypadku kluczowe jest zadbanie o jej komfort psychiczny. Czasami najlepszą osobą, która może pomóc jest psycholog. Warto nie tracić czasu na zastanawianie się, czy wynajęcie jego usług ma sens. Czasami jest to jedyny sposób na rozwiązanie problemów.